Obecnie jestem programistą i pracuję na stanowisku Frontend Developer w polskim startupie – Scramjet, ale jeszcze kilkanaście miesięcy temu byłem w całkiem innej branży ponieważ służyłem na stanowisku dowódcy plutonu.

Zatem jak to się stało, że byłem wojskowym a teraz spełniam się jako programista 😉

Pochodzę z Kępna (woj. wielkopolskie) i tam spędziłem całe swoje dzieciństwo. Po skończeniu gimnazjum wybrałem liceum z klasą wojskową w Przygodzicach ponieważ już wtedy podjąłem decyzję o związaniu dalszej przyszłości z wojskiem.

W liceum przez większość czasu mieszkałem w internacie i w pełni zaangażowałem się w przygotowanie do matury oraz sprawdzianu ze sprawności fizycznej ponieważ wiedziałem jak są wymagania żeby dostać się na ówczesną Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych.

Po zdaniu matury w 2015 dostałem się na uczelnię wojskową i tam przez 5 lat studiowałem na kierunku zarządzanie/dowodzenie poddziałami na specjalności obrona przeciwlotnicza.

W trakcie studiów rozpocząłem naukę programowania ponieważ zawsze wolę być przygotowany na różne sytuacje i mieć pod ręką różne alternatywy.

Na początku było ciężko ponieważ zaczynałem całkowicie od zera i nie miałem żadnego doświadczenia związanego z komputerami oprócz mistrzowskiego poziomu obsługi pakietu Microsoft Office a w szczególności uwielbianego na uczelni Power Pointa.

Po zakończeniu studiów wybrałem służbę w 4 Pułku Przeciwlotniczym gdzie do końca mojej szybkiej kariery byłem na stanowisku dowódcy plutonu a następnie pełniącego obowiązki dowódcy baterii.

W trakcie służby przekonałem się ( nie wchodząc w szczegóły ), że mam inne ambicje i lepszym rozwiązaniem będzie przebranżowienie i zmiana ścieżki rozwoju zawodowego w kierunku IT.

Dzień po zakończeniu służby zacząłem pracę w Agencji Interaktywnej gdzie pracowałem trochę ponad miesiąc ale zdecydowałem pójść w kierunku rozwoju jako typowy Frontend developer i zmieniłem stanowisko na React developera gdzie pracowałem poprzednio.

Postanowiłem dzielić się swoją wiedzą z osobami, które są w takim samym miejscu jak ja jakiś czas temu i chcą rozpocząć naukę programowania ale nie wiedzą jak się do tego zabrać.


Misja

Programowaniem zajarałem się na początku roku 2020 i od tamtego czasu w każdej wolnej chwili zdobywam wiedzę ze świata frontendu.

Czy było łatwo ? Nie, zwłaszcza na samym początku gdy liczba informacji w Internecie jest przytłaczająca i nie wiadomo od czego zacząć.

Już wtedy na etapie początkowej nauki poszukiwałem źródeł wiedzy gdzie wszystko byłoby wytłumaczone i zorganizowane w prosty sposób. Udało mi się kilka takich znaleźć ale bardzo dużo czasu poświęciłem na poszukiwanie informacji, zamiast na samą naukę.

Z jednej strony uznaję o za stratę bo czasem szukanie prostego wytłumaczenia zajmowało więcej niż sama nauka. Z drugiej strony dzięki temu doskonaliłem umiejętność poszukiwania rozwiązań problemów- co jest bardzo ważną umiejętnością dla programisty ale i też każdego zaradnego człowieka.

Jakie jest moje Why ?

Postanowiłem, że stworzę miejsce gdzie każda osoba poszukująca informacji dotyczących świata webowego (HTML,CSS,JS…oraz wielu innych) znajdzie to czego szuka, wytłumaczone tak, że prościej się nie da.

Ale dlaczego tak ? Ponieważ uważam że największą sztuką przekazywania wiedzy jest tłumaczenie w najbardziej przystępny sposób, tak żeby nie było żadnych wątpliwości i niedomówień. Sam uwielbiam takie materiały i tylko takich poszukuję. Nie chodzi o to żeby przechwalać się skomplikowaną terminologią ale umieć wytłumaczyć skomplikowane zagadnienia w prosty sposób.

Dodatkowo chcę wspierać wszystkie osoby, które postanowiły się przebranżowić ponieważ sam byłem w takie sytuacji jakiś czas temu. Moim zdaniem nie ma rzeczy niemożliwych są tylko czasochłonne i tak też jest z nauką programowania. Na początku jest masakra ale z każdą godziną i nową wiedzą informacje zaczynają się układać w głowie i doznajemy olśnienia.

No i na sam koniec Mojego WHY, Uważam że uczenie innych pozwala nam wszystko sobie poukładać w głowie i jeszcze lepiej zrozumieć zagadnienie.

Dzięki temu, że dzielę się wiedzą z Tobą sam staję się lepszym programistą i cieszę się, że mogę pomagać innym.

Podsumowując

Chcę aby każda osoba, która chce się przebranżowić, lub po prostu nauczyć programowania znalazła tutaj wartościowe materiały.

Zaczynam od Frontendu ponieważ uważam, że to najprostszy sposób na wejście do tego świata. Dlaczego ? Bo nic tak nie jara osobę początkującą jak wizualny rezultat.

Mam nadzieję, że to co robię ma sens i pomoże Ci zrozumieć to co do tej pory było niezrozumiałe lub dowiesz się jak zacząć uczyć się programowania i później również skorzystasz z wiedzy, którą będę chciał Ci przekazać .

Cieszę się, że jesteś 😉

A no potwierdzenie tego czym zajmowałem się wcześniej, moje zdjęcie przed promocją oficerską 😉