Nauka Programowania

Co to jest wiersz poleceń?

Wiersz poleceń to interfejs użytkownika, który za pomocą tekstu pozwala nam zarządzać komputerem.

Najprostszym zadaniem jest używanie terminala do wykonywania zadań takich jak przechodzenie pomiędzy folderami, tworzenie nowych, uruchamianie programów itd. Te czynności, które zazwyczaj robisz za pomocą myszki i interfejsu graficznego, to tak samo możesz je wykonać wpisując różne polecenia do wiersza poleceń. 

W przeciwieństwie do GUI czyli graficznego interfejsu użytkownika, wiersz poleceń używa tylko klawiatury do nawigacji poprzez wprowadzanie poleceń a nie używa w ogóle myszki. 

Wszystkie główne systemy operacyjne (Windows, Mac, Unix, Linux itp.) obsługują wiersze poleceń, które programiści i użytkownicy, którzy je ogarniają mogą wykorzystywać do wykonywania operacji zarządzania plikami bezpośrednio i często wydajniej niż przy użyciu graficznego interfejsu użytkownika (GUI).

Dlaczego ktokolwiek używa wiersza poleceń, skoro można to wyklikać?

Chociaż korzystanie z interfejsu wiersza poleceń wymaga zapamiętania wielu różnych poleceń, może być cennym umiejętnością i tak naprawdę każdy programista powinien znać chociażby podstawowe komendy.

Korzystając z wiersza poleceń, możesz wykonać prawie wszystkie te same zadania, które można wykonać za pomocą GUI. Jednak wiele zadań można wykonać szybciej i łatwiej je zautomatyzować i wykonać zdalnie.

Na przykład programista, który programuje na systemie Microsoft Windows może dostać takie zadanie jak na przykład zmiana nazwy 100 plików w folderze, co jakby nie patrzeć może zająć trochę czasu. Jednak przy użyciu wiersza poleceń można wykonać je w mniej niż minutę za pomocą jednego polecenia.

Z tej samej kategorii
Nauka Programowania

Czy nauka programowania w wieku 30,40 lat ma sens?

Nauka Programowania

Czy branża IT jest przesycona juniorami?

Nauka Programowania

Czy programista musi znać angielski?

Nauka Programowania

Czy programista i informatyk to to samo?