Nauka Programowania

Co to jest code review?

Code Review to nic innego jak systematyczne spotkania się z innymi programistami (lub z przełożonym) w celu wzajemnego lub po prostu sprawdzania kodu pod kątem błędów. 

Udowodniono, że code review przyspiesza i usprawnia proces tworzenia oprogramowania o wiele bardziej niż inne praktyki. 

Oprogramowanie jest często pełne błędów. Popełnianie błędów to ludzka rzecz ale chodzi nam przecież o to żeby nasz kod był jak najlepszej jakości- żeby nie było sie czego wstydzić. 

Często do debuggowania i testowania wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie ale wiadomo, że bardzo często do jednego rozwiązania możemy dojść na różne sposoby i dlatego takie systemy nie są idealne. 

Zdolność do samodzielnego dostrzegania i poprawiania błędów jest bardzo ważną umiejętnością, którą zdobywa się w praktyce. 

Zalety:

  •  Gdy programiści przeglądają wzajemnie swój kod, mogą nauczyć się nowych technik i rozwiązań. Szczególnie przydatne dla młodszych programistów, którzy mogą uczyć się od bardziej doświadczonych. 
  •  Szybkie wykrywanie błędów- już na etapie tworzenia kodu. Zamiast odkrywać błędy po wrzuceniu na produkcję i później naprawiania go, programiści mogą natychmiast znaleźć i naprawić problemy, zanim klienci je zobaczą. 
  • Spójny styl tworzenia kodu: programiści mają różne doświadczenia i przechodzili przez różne kursy i materiały wiedzy, które wpływają na ich styl kodowania. Jeśli zespoły chcą zachować określony styl pisania kodu to code review pomaga wszystkim przestrzegać tych samych standardów. 
  • Dbałość o bezpieczeństwo: code review zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy specjaliści ds. bezpieczeństwa angażują się w ten proces. 
  • Lepsza współpraca w teamie: Kiedy członkowie zespołu pracują razem nad stworzeniem rozwiązania, czują się bardziej odpowiedzialni za swoją pracę i jednocześnie ich poczucie przynależności do danego zespołu jest większe. 
Z tej samej kategorii
Nauka Programowania

Czy nauka programowania w wieku 30,40 lat ma sens?

Nauka Programowania

Czy branża IT jest przesycona juniorami?

Nauka Programowania

Czy programista musi znać angielski?

Nauka Programowania

Czy programista i informatyk to to samo?